Ολλανδία και Αυστρία πήραν κεφάλι στον 3ο όμιλο του Euro

Σημαντικές νίκες στην προσπάθειά τους να προκριθούν στη φάση των «16» πέτυχαν το βράδυ της Κυριακής η Ολλανδία και η Αυστρία, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου για το Euro 2020.

Συγκεκριμένα, στο Άμστερνταμ, οι Ολλανδοί κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κόντρα στην Ουκρανία, την οποία ωστόσο υπέταξαν με σκορ 3-2 σε ένα ματς-θρίλερ. Οι νικητές δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν νωρίτερα, όμως το σκορ άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό με τέρμα του Βαϊνάλντουμ.

Ωστόσο, οι Ολλανδοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κόντρα στην ψυχολογική πίεση, πέτυχαν το τρίτο και καθοριστικό τέρμα με τον Ντάμφρις στο 85ο λεπτό και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλό τους.
Στο Βουκουρέστι, η Αυστρία επικράτησε με 3-1 της «πρωτάρας» Βόρειας Μακεδονίας με σκορ 3-1, χάρη στις «χρυσές» αλλαγές του Φράνκο Φόντα, Μίκαελ Γκρέγκοριτς και Μάρκο Αρναούτοβιτς, που σκόραραν στο 78΄ και το 89΄ της αναμέτρησης.

Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν με τον Λάινερ στο 18΄, όμως η Β. Μακεδονία ισοφάρισε με τον Πάντεφ στο 28ο λεπτό, με την αγωνία να παρατείνεται μέχρι τα το 78′, όταν οι νικητές ξεκλείδωσαν εκ νέου την αντίπαλη άμυνα και πήραν το προβάδισμα σε κρίσιμο χρονικό σημείο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αυστρία (Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ (90΄+3 Μπαουμγκάρτλινγκερ), Ντράγκοβιτς (46΄ Λίνχαρτ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρτνερ (58΄ Γκρέγκοριτς) , Λάιμερ, Ξ. Σλάγκερ (90’+4 Ιλσάνκερ), Αλάμπα, Ζάμπιτσερ, Κάλαϊτζιτς (59΄ Αρναούτοβιτς).

Β. Μακεδονία (Ανγκελόφσκι): Ντιμιτριέβσκι, Νικόλοφ (63΄ Μπεϊτουλάι), Στ. Ριστόβσκι, Ντ. Βελκόβσκι, Μούσλιου (86΄ Ριστόφσκι), Αλιόσκι, Μπάρντι (82΄ Τρικόφσκι), Αντέμι, Έλμας, Πάντεφ, Τραϊκόφσκι (63΄ Κοσταντίνοφ).